Lubrikant pomáhající k otěhotnění (FAQ)

Odpovědi na často kladené dotazy k lubrikačnímu gelu Ritex Kinderwunsch

Páry, které chtějí počít dítě, si často nejsou jisté, který lubrikant je možné používat s čistým svědomím, že není ohrožena šance na otěhotnění. Zde jsou uvedeny odpovědi na některé otázky:

Kolik gelu je správné množství?

Na tuto otázku si musí každý uživatele (uživatelka) odpovědět sám (sama) podle své individuální potřeby: někdo možná potřebuje více, jiný méně lubrikantu. V různých mezinárodních studiích se odhaduje, že většina párů použije na kompenzaci nedostatečného zvlhčení pochvy asi 3 ml lubrikantu.
Aplikátory lubrikačního gelu Ritex Kinderwunsch obsahují 4 ml gelu, aby došlo k příjemnému zvlhčení pochvy i v případě větší potřeby lubrikantu. Předávkování lubrikačním gelem Ritex Kinderwunsch nemá žádný negativní vliv na spermie nebo jejich funkci, vytváří jen pocit "mimořádné vlhkosti" při pohlavním styku.
Upozorňujeme, že aplikátory lubrikačního gelu Ritex Kinderwunsch jsou určeny pouze k jednorázovému použití, protože jsou při použití kontaminovány zárodky z prostředí místa aplikace. Zlikvidujte proto prosím jak aplikátor, tak i zbytkové množství lubrikantu hned po použití.

Kdy by se měl lubrikační gel Ritex Kinderwunsch použít?

Lubrikační gel Ritex Kinderwunsch je účinný ihned po aplikaci. Účinek trvá po delší dobu a snižuje se jen do té míry, nakolik je přebytečná tekutina (jako také přirozený sekret vagíny) v průběhu času pochvou vylučována. Lubrikační gel se z většiny vyloučí spolu s přebytečným poševním sekretem a spermatem po pohlavním styku.

Proč je pH tak důležité?

Pro spermie se optimální pH pohybuje v neutrální až alkalické oblasti (7,2 až 8,5). Nicméně, "normální" vaginální pH je velmi kyselé (asi 4). Kyselé prostředí slouží jako přírodní ochrana proti kontaminaci pochvy zárodky, zároveň je ale pro spermie smrtící. Během plodných dnů se však vaginální pH zvýší přibližně na 7, aby spermie na své cestě do vejcovodů mohly přežít.

Většina komerčně dostupných lubrikantů mají pH přizpůsobené neplodným dnům ženského cyklu. Tento fakt způsobuje, že běžné lubrikanty jsou pro použití v případě touhy po dítěti nevhodné. Nejste-li jisti, jaký lubrikant je vhodný, pokud si přejete zplodit dítě, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Proč mohou domácí prostředky, jako je olivový olej, dětské oleje a vazelíny mít negativní vliv na spermie?

Spermie jsou od přírody uzpůsobeny k tomu, aby mohly v hlenu děložního hrdla během plodných dnů po určitou dobu přežít a dokázaly se tam pohybovat. Změna tohoto prostředí má na spermie obvykle negativní vliv:

  • V případě, že se viskozita (vazkost) prostředí změní, takže se hlen stává příliš řídkým nebo příliš hustým, pak pohyb spermií není efektivní: v prvním případě spermie spotřebuje příliš mnoho energie, protože se "vrtí", v druhém případě spotřebuje také příliš mnoho energie, neboť pouze se může pohybovat jen s obtížemi.
  • Pokud se změní hodnota pH prostředí, takže je příliš kyselé (např. u klasických intimních lubrikantů) nebo příliš zásadité (např. u výrobků obsahujících mýdlo), spermie jsou neaktivní, nebo hynou.
  • Pokud se osmotický tlak okolí zvýší nad určitou hranici, také v tomto případě budou spermie neaktivní (tj. přestanou se pohybovat), nebo zahynou. Hodnota okolní osmolality může být ovlivněna různými látkami.

Kromě toho existuje mnoho látek (zejména konzervačních látek), které mohou být pro spermie škodlivé. Dokonce i sliny spermie do značné míry poškozují a zdá se, že to je způsobeno enzymatickými reakcemi ve slinách.

V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že existují látky a kombinace látek, které mají na spermie účinek podobný hormonům. Některé látky byly podezřívány již delší dobu (např. některé parabeny), u některých látek byl tento účinek překvapivý (např. u látky zvané bourgeonal, vonící po konvalinkách). Zejména poslední příklad ukazuje, že rozsah směsí s náhodným působením podobným hormonům je velmi velký. Pravděpodobně je dokonce natolik široký, že nikdy nebude moci být prozkoumán v celém svém rozsahu.

Pokud si nejste jisti, zda je vybraný lubrikant vhodný, pokud toužíte po dítěti, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Může lubrikant zabránit početí?

Ano i ne. Bylo prokázáno, že i intimní lubrikanty mohou spermie poškodit a mohou jim zabránit dostat se do dělohy. Často je to vzhledem k příliš nízké hodnotě pH; někdy však mohou i škodlivé složky obsažené v gelu nebo špatná osmolalita způsobit, že spermie zahyne před dosažením svého cíle. V poslední době bylo prokázáno, že existují i různé látky podobné hormonům, které snižují účinek látky detekující přítomnost vajíčka, tedy progesteronu, či dokonce spermiím znemožňují vajíčko najít (snižují pravděpodobnost oplodnění). Tyto látky mohou být přítomny také v lubrikantech. Stručně řečeno: negativní dopad lubrikantů na spermie či na jejich funkci může být velmi odlišný - od poměrně slabého až po velmi silný.

Po téměř třech letech vývoje přichází RITEX na trh s lubrikačním gelem Ritex Kinderwunsch, který zachovává příhodné pH vaginální sliznice během plodných dní a vytváří tak pro spermie přirozené prostředí, ve kterém se mohou pohybovat. Produkt byl prověřen podle zadání RITEXu v "Centru reprodukční medicíny a andrologie" Univerzitní kliniky v německém Münsteru (UKM).

UKM testoval Ritex Kinderwunsch s ohledem na následující kritéria:

  • Vitalita spermií (procento živých spermií)
  • Pohyblivost spermií
  • Morfologie spermií (vlastnosti spermií dané jejich vzhledem - změny morfologie spermií mohou vést k tomu, že se spermie mohou pohybovat pouze omezeně)
  • Stupeň fragmentace DNA spermií (poškození genetického materiálu spermií)
  • Ovlivnění přirozeného působení hormonů na spermie (zejména progesteronu)

Výsledek: lubrikační gel Ritex Kinderwunsch vytváří optimální podmínky pro otěhotnění.

Může se běžný lubrikant použít jako antikoncepce?

Ne. I když převážná většina běžných lubrikantů možnost početí více či méně ovlivňuje, není možné předpokládat, že mají antikoncepční účinek, pokud to výrobce vyloženě neprohlašuje.

Zvyšuje lubrikant pravděpodobnost otěhotnění?

Existuje mnoho důvodů, proč k otěhotnění nedojde tak brzy, jak by si člověk přál: na jedné straně je statistická pravděpodobnost, která říká, že to prostě někdy trvá déle. Na druhé straně jsou vážné zdravotní problémy či problémy látkové výměny, které lze překonat pouze s pomocí odborníků. Stejně jako ostatní metody a přístupy může i lubrikační gel Ritex Kinderwunsch pozitivně přispět ke zvýšení pravděpodobnosti početí jen v omezené míře.

Účelem lubrikačního gelu Ritex Kinderwunsch je kompenzovat problém nedostatku vaginální sekrece (zvlhčení pochvy), které může vznikat na základě stresu, když nepřichází vytoužené otěhotnění. Na jedné straně činí nedostatek vaginální lubrikace styk pro oba partnery nepříjemný a snižuje zejména u ženy pravděpodobnost orgasmu. I když nezbytně není prokázána spojitost mezi ženským orgasmem a pravděpodobností početí, existuje mnoho indicií, že orgasmus je prospěšný (např. kontrakce dělohy, při kterých se spermie "pumpují" ve směru vejcovodů a výron skutečného koktejlu pohlavních hormonů, které zaplaví okolí spermií).

Především ale je použitím lubrikačního gelu Ritex Kinderwunsch vyrovnán nedostatek vaginálního zvlhčení, a tím je zabráněno poranění citlivé poševní sliznice při pohlavním styku. Takto je možné předejít následné infekci, která by mohla vést ke komplikacím až k potratu v případě úspěšného početí.

Jak dlouho je nutné lubrikační gel Ritex Kinderwunsch používat, než dojde k otěhotnění?

Bohužel, na tuto otázku nelze všeobecně odpovědět, protože to závisí na konkrétních okolnostech daného případu. Nicméně, lubrikační gel Ritex Kinderwunsch lze použít v libovolném množství i frekvenci.

Má lubrikační gel Ritex Kinderwunsch vedlejší účinky, a pokud ano, jaké?

Při správném použití nejsou u lubrikačního gelu Ritex Kinderwunsch známé žádné nežádoucí vedlejší účinky.

Máte-li jakékoli další dotazy, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.